Site Overlay

BLOG: Vánoce ve vlastní režii: hlavní roli hraje rodina

Hospody zavřou, kulturní akce nebudou, aquaparky, wellness a fitness centra také nebudou, noční život nebude… Po mnoha letech nás čekají Vánoce, přinejmenším neobvyklé. Budeme si je muset takzvaně „udělat“ sami. 

Pro řadu z nás to nebude problém. Rok od roku ale stoupá počet lidí, kteří si bez zábavy a společenského vyžití nedovedou Vánoce představit. Trend posledních let, kdy se během svátků navštěvují restaurace, aquaparky, divadla, taneční zábavy, padne. Dny volna nebude možné využít ani k nočnímu životu. 

Strávit letošní Vánoce bez újmy se podaří zejména tomu, kdo vzešel z tradiční rodiny, a samozřejmě tomu, kdo v takové rodině stále žije. Právě v tomto prostředí lze nalézt citové zázemí, pocit jistoty i pochopení, které bude řada z nás potřebovat. Ale hlavně: tradiční rodina má jasná pravidla. Oproti chaosu, kterému naše společnost čelí takřka po celý letošní rok, právě rodina přináší skutečnou stabilitu a z ní pramenící pohodu.

Dle tradičního dělení rolí v takové rodině budou ženy slavnostně chystat domácnost, připravovat vánoční pokrmy a starat se o příjemnou sváteční atmosféru, zatímco muži budou zajišťovat nákupy, obstarají stromeček, zabijí kapra. Maminky budou dětem předávat zkušenosti s pečením cukroví, zatímco tatínkové s nimi půjdou na výlet do lesa, kde je poučí o zimní přírodě. Svátky budou trávit pobytem v přírodě a na horách, hraním společenských her a budou se těšit vzájemné blízkosti.

To, že naše společnost už nechápe tradiční rodinu jako „rod“, souvisí s celkovou krizí ve společnosti. Krizi rodiny prohlubuje i model výchovy, který není v souladu s vývojem lidského jedince a vede k potlačení nenahraditelné mužské role. Nynější úpadek mužské populace u nás započal už za socialismu, kdy při rozvodech byly děti prakticky vždy svěřovány do péče matek. Otcové se tak ve velké míře odnaučili o své potomky starat a pouze si užívali života. Synové začali trpět nedostatkem mužského vzoru a dcery se začaly nuceně emancipovat do mužských rolí, protože byly vychovávány v prostředí, kde jejich matky musely zastávat obě role. 

Pokud jste vzešli z klasické rodiny nebo v ní stále žijete, letošní Vánoce si užijete tak jako tak. Pokud jste neměli nebo nemáte takové štěstí, můžete se tam inspirovat. Pokud jste žena, vaše šance na „přežití“ letošních svátků se mnohonásobně zvyšuje. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru