Site Overlay

Koronavir upozornil na slabinu ČR: chybí nám centrální krizové řízení

TISKOVÁ ZPRÁVA: 28. 2. 2020

Situace kolem koronaviru upozornila na velkou slabinu České republiky: chybí v ní centrální orgán, který by koordinoval přípravu státu na krizové stavy. Přestože se čas od času schází Bezpečnostní rada státu, denně pracující výkonný orgán, který by řešil přípravu na krizové stavy komplexně a v případě potřeby by byl schopný i koordinovat řízení aktivit jednotlivých rezortů, úřadů nebo krizových štábů, tu není.

„Ukazuje se, že se zabýváme jednotlivostmi, které často nekorespondují jedna s druhou a jsou řešeny izolovaně. Zvlášť řešíme státní hmotné rezervy, zvlášť armádu, zvlášť policii, zvlášť posilování systému aktivními zálohami, zvlášť integrovaný záchranný systém. Vedle toho třeba civilní ochranu, operační přípravu státního území, přípravu obyvatel a řadu dalších oblastí neřeší vůbec nikdo,“ upozorňuje Jan Holek, důstojník armády ve výslužbě, pilot a odborník hnutí Trikolóra na obranu.

„Z nedávných vyjádření ministra zdravotnictví nebo šéfa Správy státních hmotných reserv vyplývá, že v naší zemi neví levá ruka, co dělá pravá, a každý si hraje na svém písečku. Neexistuje nikdo, kdo by činnost jednotlivých státních a dalších orgánů koordinoval, a především, kdo by koordinoval již za běžných okolností přípravu na krize. Pak se stane, že ministerstvo zdravotnictví najednou chce objednávat léky, které ale nedostane, protože jsou z Číny! Šéf státních hmotných rezerv bezelstně přizná, že jeho úřad reaguje na požadavky jednotlivých ministerstev a úřadů a teprve na základě této jejich potřeby objednává jednotlivé komodity. Bez jakékoliv koordinace a koncepce. Bez jakéhokoliv systému. Najednou se zjišťuje, že nemáme zásoby materiálu, který teď už narychlo nekoupíme, protože je prostě vykoupený rychlejšími státy. Ministr vnitra vypadá, že netuší, co by měl dělat a raději vše hází na ministra zdravotnictví. Nikdo neví, jaké máme kapacity dopravní či spíše přepravní. Samospráva nedostává absolutně žádné informace,“ popisuje situaci Jan Holek.  

Přestože Trikolóra dlouhodobě kritizuje vytváření nových úřadů a organizací, v tomto případě by uvítala vytvoření centrálního krizového úřadu. Ten by zajistil koordinovanou komplexní přípravu a ušetřil finanční prostředky odstraněním duplicit, které vznikají při samostatném plánování. Umožnil by daleko efektivnější využití zdrojů, jednoznačně by určil odpovědnost a v případě nasazení potřebných sil a prostředků by zabezpečil jejich účinné použití. 

„Samotné složky ministerstva obrany sice nevyřeší, a primárně by ani řešit neměly, případnou pandemii či jinou podobnou krizi, ale rozhodně by měly být jednou z hlavních součástí zmiňovaného stálého centrálního krizového orgánu. Armáda má robustní plánovací, organizační i realizační kapacitu a má zkušenosti s krizovým plánováním a řízením,“ dodává odborník Trikolóry na obranu.

Kontakt: 

Ivana Kerlesová, tisková mluvčí hnutí Trikolóra

mobil: 777 044 768

e-mail: media@volimtrikoloru.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru