Site Overlay

Kraj mohl mít roušky už před týdnem, na ty od státu stále čeká

TISKOVÁ ZPRÁVA: 22. 3. 2020

Jihočeský kraj mohl mít ochranné roušky pro obyvatele, zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb už před týdnem. Na nabídku statisíců ústenek, kterou získal od soukromého dodavatele, ale nezareagoval. Na ochranné roušky od státu přitom stále čeká.

Jihočeský kraj dnes (neděle 22. 3.) začíná zdravotníkům a pracovníkům sociálních služeb distribuovatrespirátory FFP2 od ministerstva vnitra a dodávku dalších ochranných pomůcek, například i roušek, očekává dle svého tiskového oddělení v příštích dnech. Už dříve přitom dostal nabídku na dodávku statisíců ochranných roušek a tisíců různých jednorázových ochranných obleků. Nezareagoval. Nereagovaly ani vláda ani ministerstvo zdravotnictví. Ani šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, ani premiér Andrej Babiš.

„Dobrý den, pracuji v Rakousku nedaleko Lince v malé rodinné firmě, která se zabývá výrobou ochranných obleků pro armády různých zemí světa, ale i nákupem a prodejem ochranných jednorázových prostředků. Vím, že skladem máme pár stovek tisíc ochranných roušek a tisíce různých jednorázových ochranných obleků. Zboží dodáváme např. farmaceutickým koncernům nebo do potravinářského průmyslu. Věřím, že by tato firma mohla pomoci v tíživé situaci, ve které se naše republika nachází. Pokud je mi známo, Rakousko dosud neuvalilo žádné omezení na vývoz těchto prostředků. V případě zájmu o více informací mě neváhejte kontaktovat.“ Email v tomto znění poslal Jihočech Prokop Böhm na několik adres. V sobotu 14. března na emaily vlády, ministerstva zdravotnictví, Andreje Babiše a Romana Prymuly. O den později ještě vedení českobudějovické nemocnice.

Nezareagoval nikdo, kromě předsedy představenstva Nemocnice České Budějovice Michala Šnorka. Ten odpověděl následovně: Dobrý den, velmi Vám děkujeme za nabídku pomoci, které si velmi vážíme. Po domluvě krizového štábu Jihočeského kraje jsme Vaši nabídku na pomoc předali kraji, kde budou shromažďovány požadavky a bude řešeno centrálně. V případě potřeby využití se Vám ozvou buď přímo z Jihočeského kraje nebo prostřednictvím nás.“

„Ani do úterý se mi nikdo neozval. Mezitím jsem se o rouškách zmiňoval i známým. Ti to začali hned řešit a nakoupili přes 60 tisíc kusů v celkové ceně kolem 400 tisíc korun,“ řekl Prokop Böhm.

Roušky z rakouského skladu se k Jihočechům v tomto týdnu už dostaly. Od středy je zdarma po celých jižních Čechách rozdávali členové a příznivci hnutí Trikolóra. Právě předseda jihočeské Trikolóry Dalibor Uhlíř je totiž společně s dalšími členy hnutí koupil. „I když jsem původně tyto peníze chtěl vložit do kampaně Trikolóry pro podzimní krajské volby, ani chvíli jsem neváhal a koupil jsem to, co bylo v danou chvíli nejpotřebnější. Roušky lidé zoufale sháněli už několik dní, proto jsme se rozhodli, že jim je dáme,“ řekl Dalibor Uhlíř.

Členové a sympatizanti hnutí Trikolóra roušky rozdávali ve všech okresech. „Připravili jsme spravedlivou distribuci po regionu dle počtu obyvatel. Naši dobrovolníci je rozdávali v obchodech, na poštách, na čerpacích stanicích, v lékárnách, ordinacích, ve školkách, v bankách i lidem v ulicích. Prostě těm, kteří byli ohroženi nejvíce, protože byli takzvaně v první linii. Roušky jsme předali ale i ve větším množství různým podnikům, například jihočeským agrárníkům, českobudějovickému dopravnímu podniku, společnosti TSE, firmě Essox, českobudějovické městské charitě, vedení města Strakonic, českobudějovické nemocnici, jihočeským záchranářům a řadě dalších,“ doplnila kandidátka na jihočeskou hejtmanku Ivana Kerlesová.

Kontakt: 

Ivana Kerlesová, tisková mluvčí hnutí Trikolóra

mobil: 777 044 768

e-mail: media@volimtrikoloru.cz

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru