Site Overlay

(Ne)Závislost ČT se zákazem Trikolóry aneb Divák až na posledním místě

Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se bouří proti nově zvoleným členům Rady ČT. Ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Luboš Xaver Veselý se už dříve nechali slyšet, že chtějí větší nezávislost zpravodajství a publicistiky. O tom, co je „nezávislé“ dnes rozhodují vedoucí zpravodajství ČT. Ale co divák? Na co má nárok on?

Hnutí Trikolóra se do České televize nedostane. Ani s návrhem podpory zaměstnávání lidí předdůchodového věku, ani s návrhem na zvýšení důchodů, ani když upozorňuje na nebezpečí omezení zbraní pro slušné lidi, ani s návrhem pomoci pro Sokolovsko, kde ztratí práci tisícovka lidí… Vedení zpravodajství České televize jsem z pozice tiskové mluvčí Trikolóry několikrát psala. Žádala jsem, aby ČT o podobných tématech pro lidi informovala. Mimochodem, redaktorům i vedoucím ČT posíláme všechny tiskové zprávy a zveme na tiskové konference v poslanecké sněmovně, kde témata prezentujeme. Poslanci Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková k nim hovoří i na jednáních sněmovny. 

Z ČT mi pokaždé odpověděli v duchu: „Česká televize postupuje při určování časové proporce celkového zastoupení kandidujících subjektů ve vysílání v souladu se zásadou odstupňované rovnosti. Postup České televize je úměrný politickému a společenskému významu jednotlivých subjektů…“ Můj argument, že nulová informovanost o návrzích Trikolóry, které se přímo dotýkají životů lidí, neodpovídá tomuto kritériu, nikdo nepřipustil. 

Když vloni na podzim zakázala Jihočeská univerzita apolitickou přednášku Václava Klause ml. i přesto, že ostatní politici na její půdě své myšlenky prezentovali, kauzu chtěli natočit jihočeští redaktoři ČT. Dopoledne jeden z nich telefonicky avizoval, že téma nabídne Praze a přijede i s kameramanem. Ten den se už neozval. Praha to zřejmě zakázala, protože vedoucí redaktoři zpravodajství usoudili, že by se diváci neměli dozvědět o tom, že Klause někde zakázali. Ti samí redaktoři, kteří dnes rozhodují o tom, na co by se měl divák ČT dívat a co je naopak pro jeho úsudek škodlivé.

Zpravodajská (ne)závislost se zákazem Trikolóry aneb Divák až na posledním místěMy všichni, kteří jsme nuceni platit koncesionářské poplatky, máme právo na nezávislé zprávy. Takové, které informují o postojích zprava, zleva, svrchu i zdola. A pokud toto podpoří noví radní ČT, veřejnost jim bude vděčná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru