Site Overlay

Poslanci za Jihočeský kraj JETE chtějí, při dostavbě zdůrazňují bezpečnost

Poslanci většiny politických subjektů, zvolení za Jihočeský kraj, podporují dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zároveň však nebudou aktivně činit kroky k upřednostnění její dostavby před dokončením Dukovan. Vyplývá to z dotazníkového šetření spolku Pro dostavbu JETE. 

Šetření provedl spolek letos v březnu jako součást otevřeného dopisu poslancům a senátorům ve věci upřednostnění dostavby jaderné elektrárny Temelín před elektrárnou Dukovany. Představitelé spolku oslovili otevřeným dopisem politiky v návaznosti na trvající spory s tendrem na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech s tím, že řešením může být zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín. Ta je ve stejném stadiu připravenosti a přitom nemá stanoven limit v podobě výstavby bloku o maximálním výkonu 1200 MW. Výběrového řízení se tak mohou zúčastnit všichni dodavatelé jaderné technologie v rámci světového trhu. 

Dotazníkové šetření ukázalo, že pro dostavbu JETE jsou poslanci ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, SPD. Nevyjádřili se zástupci KDU-ČSL a České pirátské strany. Pro TOP 09 je v rámci dostavby jaderné elektrárny na území ČR nejdůležitější bezpečnost. „Rozhodování mezi Temelínem a Dukovany je pro mě osobně, ve srovnání s touto bezpečnostní prioritou, druhořadé,“ uvedl předseda jihočeské organizace TOP 09 Tomáš Bouzek. Ani poslanec ČSSD Ondřej Veselý nevnímá jako hlavní téma pořadí dostavby atomových elektráren v tuzemsku. „Důvody prodlení dostavby Dukovan jsou bezpečnostní. Stejné by se týkaly JETE, takže si nemyslím, že by výměna zdroje věc urychlila,“ řekl poslanec Veselý.

Upřednostnění dostavby Temelína před dukovanskou elektrárnou je naopak prvořadé pro představitele spolku. Vnímají je jako zcela mimořádnou příležitost k překlenutí očekávaného složitého období ekonomické recese v souvislosti s pandemií Covid. Podobně, jako tomu bylo při stavbě nynějších bloků temelínské elektrárny v 90. letech minulého století. Spolek bude zároveň usilovat o to, aby dostavba JETE nevázla na politikaření. 

„Představitelé státu by se měli zaměřit zejména na odborné argumenty ohledně výstavby nových jaderných bloků v tuzemsku a hájení českých zájmů. Řešit by tedy měli jadernou bezpečnost, zajištění práce pro český průmysl a cenu stavby, a to i v návaznosti na provoz. Subdodávky našim firmám považujeme za velmi důležité i ve vztahu k energetické bezpečnosti, protože sníží závislost na zahraničních dodavatelích,“ řekla předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE Ivana Kerlesová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru