Site Overlay

Trikolóra: koronavir upozornil na nutnost změn ve vzdělávání sester

TISKOVÁ ZPRÁVA: 4. 3. 2020

„Kdyby zdravotní sestry nemusely studovat vysoké školy a po střední zdravotnické škole šly normálně pracovat do nemocnic jako dříve, měli bychom jich nyní více.“ Václav Klaus ml. to zmínil jako jeden z řady poznatků aktuální situace kolem koronaviru. Právě období krize podle něho můžeme využít k prospěšným změnám, v tomto případě ke zjednodušení systému vzdělávání zdravotnických oborů.

 „Nedostatek zdravotních sester, zvláště plně kvalifikovaných, se v současnosti odhaduje na tři až pět tisíc pracovníků a dále se prohlubuje. Tento stav se týká především lůžkové péče a směnných provozů. Ministerstvo zdravotnictví tuto situaci musí řešit v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Ukazuje se to zvláště nyní, kdy čelíme koronaviru a obáváme se dalšího výpadku zdravotnických pracovníků,“ sdělil předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml.

S nedostatkem kvalifikovaných zdravotních sester se v České republice potýkáme už léta. „Vedle podfinancování celého systému zdravotnictví je na vině i zdlouhavé a komplikované vzdělávání v těchto oborech,“ uvedl garant hnutí Trikolóra pro zdravotnictví MUDr. Marek Zeman, MBA.

Většina zdravotních sester si podle něho stále pamatuje vzdělávání na střední zdravotnické škole zakončené maturitou, po němž následovala praxe v příslušném zdravotnickém zařízení. Tam již absolventky nastupovaly do zaměstnaneckého poměru jako všeobecné sestry. Po několika měsících a přezkoušení praktických i teoretických dovedností se staly plně kvalifikovanými a schopnými samostatné práce. Přestože byl tento systém po desetiletí plně funkční, vroce 2005 začala platit Směrnice Evropské unie o uznávání profesních kvalifikací, která zásadně ovlivnila vzdělávání sester v České republice. 

Náš systém na to reagoval vyjmutím vzdělávání všeobecných sester ze středních zdravotnických škol a posunul je na vysoké a vyšší odborné školy. Na středních školách výuku omezil na obor praktická sestra. Jeho absolventky nemají plné kompetence všeobecné sestry a nemohou provádět ani pod dozorem některé zásadní výkony, které dříve každá zdravotní sestra uměla a prováděla. Výsledkem je snížení kvality středoškolského odborného zdravotnického školství, což vede ke snížení zájmu o něj, relativní snížení znalostí studentů těchto škol a prodloužení vzdělávání všeobecných sester na celkem sedm let,“ sdělil Marek Zeman.

Trikolóra chce proto vrátit obor všeobecná sestra na střední zdravotnické školy v původní podobě, zrušit obor praktická sestra a na vyšších odborných zdravotnických školách ponechat dvouleté specializované studium pro sestry s vyššími kompetencemi. V této souvislosti už připravuje návrh změny zákona. „Využijme tento čas pro změnu. Epidemie skončí, ale příště buďme odolnější,“ dodal předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml.

Kontakt: 

Ivana Kerlesová, tisková mluvčí hnutí Trikolóra

mobil: 777 044 768

e-mail: media@volimtrikoloru.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2023 #kerleska. All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Rolovat nahoru