TISKOVÁ ZPRÁVA: 21. 1. 2020
Poslanci hnutí Trikolóra Václav Klaus a Zuzana Majerová Zahradníková vyzvou poslance k zabránění přijetí EU směrnice k regulaci legálně držených zbraní. Přestože proti unijní normě už podala Česká republika žalobu, počátkem prosince 2019 ji zamítl Soudní dvůr EU. Podle hnutí Trikolóra směrnice zasahuje do práv občanů, bezdůvodně omezuje jejich přístup k některým zbraním a zbytečně je zatěžuje novými povinnostmi a administrativou.
„Směrnice se dotkne nejen tisíců legálních držitelů zbraní, ale také myslivců nebo pořadatelů představení historických bitev, nemluvě o negativním dopadu na zbrojní průmysl. Postihne ty, kteří zákony dodržují, nedosáhne na ty, kteří si pořizují zbraně nelegálně, a omezí práva občanů,“ uvedl garant pro vnitro hnutí Trikolóra David Dlouhý. „Absolutně odmítáme argument, že přijetím směrnice posílíme bezpečnost našich občanů a zejména pak obranu před možným terorismem nebo před útoky vyšinutých jedinců,“ dodal.
Směrnici musí Česká republika zanést do zákona do roku 2022. Pokud tak neučiní, hrozí jí postih ze strany EU vyšší než 1,3 milionu eur, tedy zhruba 33,5 milionu korun.
Trikolóra se domnívá, že k další ztrátě suverenity České republiky a českého parlamentu (tentokrát v otázce zbraní) není důvod.
Společná evropská regulace střelných zbraní podle Trikolóry není nutná. „Evropské právo zná výrobky, které jsou různě dostupné v různých státech. Například marihuana je legálně dostupná v Nizozemí, ale ne u nás. Obdobně lze různě regulovat střelné zbraně. Je potřeba, aby zavedení směrnice mělo co nejmenší vliv na naše tradice – například myslivost. A to i za cenu sporu s Komisí EU a případného řízení před Soudním dvorem EU. Česká republika tak získá čas na vyvolání změny unijního práva v oblasti držení zbraní,“ sdělil Dlouhý.
Česká republika je v rámci Evropské unie zemí s třetím největším počtem legálně držených zbraní, a i přesto je výčet trestných činů, spáchaných legálně drženou střelnou zbraní, minimální. Vedle toho patříme mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa.
Dopady směrnice na občany:
- nově budou podléhat ohlášení zbraně, které dříve nepodléhaly evidenci, budou muset být evidovány v centrálním registru zbraní, jakož i jejich majitel, který sice nebude muset být držitelem zbrojního oprávnění, ale bude muset být starší 18 let a splňovat kritéria bezúhonnosti a spolehlivosti, jde např. o poplašné zbraně či plynovky, signální zbraně do ráže 16 mm nebo také o neaktivní torza zbraní, které byly původně zbraněmi podléhajícími registraci,
- některé dosud legálně držené zbraně, vhodné zejména k ochraně obydlí na samotách či v řídce osídlených obcích, budou moci být podle navrhované právní úpravy v držení pouze při splnění zákonných důvodů, které jsou velmi striktní, jde nově o kategorii R2, kam spadají samonabíjecí zbraně upravené ze zbraní samočinných, samonabíjecí zbraně střílející z otevřeného závěru a dlouhé samonabíjecí zbraně konstruované pro střelbu s použitím ramenní opěrky, které lze sklopením opěrky zkrátit na délku kratší 600 mm,
- nadlimitní zásobník, do krátké zbraně na více jak 20 ran, do dlouhé na více jak 10 ran, bude nově zakázaný a bude moci být pořízen nebo používán pouze na povolení při splnění zákonných důvodů, které jsou velmi striktní.
Kontakt:
Ivana Kerlesová, tisková mluvčí hnutí Trikolóra
mobil: 777 044 768
e-mail: media@volimtrikoloru.cz